SZARE GENY

"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn"

Masz pomarszczone ręce mimo, że to nie czas kąpieli to lepiej się zbadaj

Masz pomarszczone ręce mimo, że to nie czas kąpieli to lepiej się zbadaj

Masz pomarszczone ręce mimo, że to nie czas kąpieli to lepiej się zbadaj

Dobrze przeczytaliście. Nikogo bowiem nie dziwi fakt, że macie pomarszczone opuszki palców po kąpieli ale czy nie zastanowił Cię fakt, że są pomarszczone mimo, że kąpieli nie brałeś?
Ja takie zjawisko u siebie zauważyłam gdy drugi raz chorowałam na covid i wiedziałam, że to nie jest naturalne. U mnie przyczyna leżała we wnętrzu bo za każdym razem gdy na to choruję to czuję jakby ktoś wysysał ze mnie wszystkie zapasy minerałów i witamin. Wtedy wszystko pracuje gorzej, łupnia dostaje wątroba, jelita szkoda słów. Jednak często zdarza się, że to poważny objaw- poważnej choroby.
Taka historia:
Młoda 18 letnia dziewczyna zgłosiła się do lekarza, mając problem z ciągle pomarszczonymi dłońmi zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej ( czyt. Grzbietowej i dłoniowej). Marszczenia były nadmierne i choć lekarze kiedyś upierali się, że jest to problem obrzęku i po obrzęknięciu skóra nadmiernie się marszczy to jednak po roku stwierdzili, że to jednak problem kurczenia się naczyń. Jednak u tej pozornie zdrowej dziewczyny problem istniał od 2 lat.
Zrobiono badania- pobrano biopsję ( więcej możecie przeczytać w artykule) okazało się, że mimo że nie było żadnych objawów wskazujących na ciężką chorobę to ta dziewczyna była bezobjawową nosicielką mukowiscydozy a zdarza się, że ten objaw występuje u 10-25% bezobjawowych pacjentów. Przy czym ogólnie u osób z mukowiscydozą występuje dosyć często bo u 44-80% pacjentów.
Zastanawiacie się teraz czy to wszystko? Otóż, nie.
Objaw ten występuje bardzo często u osób z chorobą Raynauda i chociaż często mamy w niej problem z nadmiernym zimnem, sztywnieniem dłoni to i objaw pomarszczonej skóry dłoni często występuje. Przy cukrzycy i innych chorobach jak układowe też można spotkać ten objaw oraz wówczas gdy nie jesteś chory tylko i aż nie wypijasz odpowiedniej ilości płynów a przede wszystkim wody. Pamiętajcie jednak to tylko objaw. Jak zawsze należy poszukiwać przyczyn i je likwidować.

źródło:
1.  10.1016/j.jdcr.2019.09.022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry