- przez szaregeny
Gorzkie liście są bogate w witaminy A, E , K, B1, B2, B6 i C.
Są również bogate w minerały, takie jak magnez, żelazo, miedź i kwas foliowy .Zbierz liście na początku sezonu, zanim staną się zbyt gorzkie, aby były przyjemne w smaku, i wysusz je na powietrzu, tak jak inne zioła, w cieniu a nie w pełnym słońcu.
Pąki mniszka lekarskiego pojawiają się u podstawy liści wczesną wiosną, zanim wystrzelą w niebo i zakwitną. Na tym etapie należy je zbierać na marynowane pąki mniszka lekarskiego albo dodawać przesmażone do np. omleta albo do jajecznicy.
Kwiaty mniszka lekarskiego należy zbierać w słoneczny dzień. Przynieś tylko tyle, ile potrzebujesz na raz, poczęstuj się to zasada zielarska a nie zbieraj wszystkiego, nie jesteś sam owady i zwierzęta też z tego korzystają. Żółte kwiaty mniszka lekarskiego są bogate w witaminę A i są zaskakująco słodkie pod warunkiem,że przed użyciem odetniesz zielone końcówki i wykorzystasz same płatki.Ja do nastawienia octu z mniszka wykorzystałam całe kwiatostany.
Korzenie są nieco bardziej gorzkie wiosną, łagodnieją, gdy ziemia się ochładza, a temperatura spada jesienią. Dlatego najlepiej jesienią je wykopywać,kroić, suszyć, zmielić i używac np. jako kawy.
Poniżej kilka sposobów na wykorzystanie mniszka:
1. Ocet z mniszka
Zebrałam kwiaty z nie przyznanych miejsc, to ważne a w moim ogrodzie w ogóle nie robię oprysków, zebrałam na 2 litrowe słoiki, każdy z nich zapewniłam w ilości 3/4kwiatami mniszka, zapalam letnią, przegotowaną wodą z 2 łyżkami miodu. Nakrylam plócienną tkaniną z gumką recepturką. Mieszam wyparzoną drewnianą łyżką 1x dziennie. Tak będzie stał przez tydzień,później już nie będę mieszała,po 3 tygodniach odcedzę zawartość i przeleję do ciemnych butelek. Im dłużej będzie stał tym lepiej.
2. Miód z kwiatów mniszka
Zbierz 3-4 duże garście w pełni rozwiniętych kwiatów mniszka lekarskiego, upewnij się, że wszystkie małe stworzenia odeszły lub odleciały, najlepiej rozłóż na płaskiej powierzchni na min. godzinę a następnie umieść je w słoiku ( nieumyte – nie chcesz dodawać wilgoci do słoika ) i zalej surowym miodem.
Zamieszaj pokryte miodem kwiaty patyczkiem, aby upewnić się, że wszelkie bąbelki wypłyną na wierzch. Zakreć pokrywkę i pozostaw na 2 tygodnie w ciemnym miejscu.
Nie ma potrzeby przecedzać mieszanki, używaj do herbat ziołowych.
3. Syrop z kwiatów mniszka
Można go zrobić z cukrem lub miodem i opcjonalnie rabarbarem.
Zbierz z 400szt. Kwiatów,zostaw na powietrzu żeby były bez żyjątek, oddziel płatki od zielonej podstawy i włóż do garnka, nie ja nie myje ich, z pyłkiem mają więcej wartości chociaż nie wiem jak to się ma do obróbki termicznej, zapewne część wartości ginie.Umieść płatki w garnku i zalej 2l wody. Doprowadź je do wrzenia i gotuj przez około 30 sekund do minuty. Następnie zdejmij je z ognia, przykryj i mocz płatki przez noc. Możesz zostawić garnek w chłodnym miejscu w kuchni lub wstawić go do lodówki. Zostawiłam garnek do ostygnięcia na kuchence, a następnie odcedź płatki z wody nad małą miseczką. Możesz użyć sitka o drobnych oczkach i wycisnąć płatki tylną częścią łyżki, aby odcisnąć jak najwięcej wody lub wyłóż durszlak gazą i wyciśnij w ten sposób wodę.Przecedzony płyn wlej z powrotem do garnka wraz z cukrem lub miodem do smaku i sokiem z 1 cytryny. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj bez przykrycia przez około godzinę lub do momentu, aż zredukuje się o połowę.Gdy syrop nieco ostygnie, przelej go do szklanych słoiczków,ja używam takich po dżemach, pamiętaj, aby po użyciu przechowywać go w lodówce.
4. Marynowane pączki kwiatów
Wszystko, co musisz zrobić, to zebrać pąki mniszka lekarskiego, dodać trochę 1 l wody i 1 łyżka soli klodawskiej, 2 ząbki czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, aby zrobić solankę i marynować jak się marynuje inne produkty, trochę musisz poczekać aż się ukiszą.
5. Czas na kosmetyki-olejek z mniszka
Domowy olejek z mniszka lekarskiego jest wspaniały do łagodzenia bólów mięśni i stawów.Łagodzi suchą skórę, można go dodawać do ziołowych kul do kąpieli, leczniczych balsamów z mniszka lekarskiego i nie tylko.
Składniki:
kwiaty mniszka lekarskiego (do wypełnienia małego słoiczka)olej nośnikowy (oliwa z oliwek, olej z pestek winogron lub olej migdałowy, arganowy do użytku zewnętrznego, jeśli to możliwe, organiczny)szklany słoikoddychające wieczko (z gazy lub lekko tkanego materiału) z gumkągaza do odcedzenia
Kwiaty mniszka odstaw na godzinę, muszą zwiędnąć i odlecieć żyjątka. Włóż kwiaty do słoiczka/ja ich nigdy nie myje/zalej olejem nośnikowym aż zakryjesz całość kwiatów, zamieszaj aby powietrze uszło i zakryje bawełnianą szmatką z gumką recepturką. Pozostaw do naciągnięcia na 2 tygodnie, przecedź. Uwaga jeśli w trakcie przygotowań zauważysz pleśń wszystko wyrzuć i zacznij od nowa.
Przechowuj olejek z mniszka lekarskiego w sterylnej szklanej butelce w chłodnym, ciemnym miejscu. Dodaj etykietę informującą nie tylko o tym, co jest w środku, ale także o dacie utworzenia. Wykorzystaj w ciągu 1 roku.
Jak używać? Od skaleczeń, zadrapań i oparzeń słonecznych po ukąszenia robaków latem, olejek z mniszka lekarskiego może szybko przyjść z pomocą. Tylko pamiętaj, aby nigdy nie nakładać go na otwartą ranę. Także na odparzenia, jako baza do kąpieli z solą Epsom, jako balsam do rąk lub składnik balsamów do ciała.
6. Maść z mniszka
Gdy już masz olej i zaopatrzysz się w wosk pszczeli, możesz w kąpieli wodnej przygotować maść. Ja zawsze bardzo się cieszę jak mogę wykorzystać rośliny i zrobić sobie swój własny kosmetyk ale użycie u mnie jest tak skąpe że wystarcza mi tego na długie miesiące.
Mam macerat olejowy z bzu lilaka, z lawendy zapisane jest jak je przygotowywałam tutaj
Wlej olej z mniszka lekarskiego i wosk pszczeli do małej miski lub szklanej miarki i podgrzewaj w kąpieli wodnej aż wosk pszczeli całkowicie rozpuści się w oleju/wosk pszczeli kupisz tutaj ze zniżką na kod szaregeny/ od czasu do czasu mieszając.
Link do olejów i olejków eterycznych TUTAJ w wyszukiwarkę na stronie wpisz olej wyświetla się najróżniejsze, certyfikowane czyste oleje.
Dodaj masło shea i mieszaj, aż się rozpuści, a następnie wymieszaj z opcjonalnymi olejkami eterycznymi.
Ostrożnie wlej mieszaninę do małych słoików lub puszek w miarę szerokich żeby było łatwo później stosować i pozostaw do całkowitego stężenia maści.
Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, przyjmujesz inne leki lub masz kamienie żółciowe, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed użyciem jakiejkolwiek części mniszka lekarskiego wewnętrznie.