SZARE GENY

"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn"

Dlaczego Twój wewnętrzny zegar nie działa? Podstawy produkcji melatoniny.

Dlaczego Twój wewnętrzny zegar nie działa? Podstawy produkcji melatoniny.

Dlaczego Twój wewnętrzny zegar nie działa? Podstawy produkcji melatoniny.

Wiele ostatnio pisałam o melatoninie i kortyzolu, wpływie światła na wasze funkcjonowanie, sen i stany zapalne. Melanopsyna jest tak samo ważna jak wszystkie inne czynniki współgrające z funkcjonowaniem organizmu. Melanopsyna jest rodzajem fotopigmentu należącego do większej rodziny wrażliwych na światło białek siatkówki zwanych opsynami i kodowanych przez gen Opn4. Foto- pigmenty to niestabilne pigmenty, które ulegają zmianie chemicznej, gdy pochłaniają światło. 

U ludzi melanopsyna znajduje się w wewnętrznie światłoczułych komórkach zwojowych siatkówki czyli w skrócie ipRGC to komórki fotoreceptorowe, które są szczególnie wrażliwe na absorpcję światła widzialnego o krótkiej długości fali (niebieskie) i przekazują informacje bezpośrednio do obszaru mózgu zwanego jądrem suprachiasmatycznym (SCN), znanym również jako centralny „zegar ciała” u ssaków.  Indukowany na tej drodze sygnał, drogą nerwu wzrokowego i pasmem wzrokowym dociera do ciał kolankowatych bocznych, a dalej promienistością wzrokową do potylicznej kory wzrokowej. Mówiąc prościej efektem aktywacji tej drogi wzrokowej jest postrzeganie przedmiotów i zdarzeń w otoczeniu. Melanopsynowe komórki zwojowe reagują w wąskim przedziale bodźców świetlnych – około 480 nm, w sposób odwrotny – czyli ulegają depolaryzacji. Jako transmiterów używają aminokwasów pobudzających – glutaminianu i asparaginianu, w kolokalizacji z peptydem stymulującym enzym przysadki – cyklazę adenylową. 

Natomiast mutacja w Gen Opn4 może prowadzić do zaburzeń klinicznych, takich jak sezonowe zaburzenia afektywne (SAD)- Jest to stan, w którym ludzie doświadczają depresyjnych myśli zimą z powodu zmniejszonego dostępnego światła. Dodatkowo receptor oparty na melanopsynie związany jest z bólem migrenowym.  

Według jednego z badań melanopsyna została znaleziona w osiemnastu miejscach w ludzkim mózgu (poza układem siatkówkowo-podwzgórzowym), wewnątrzkomórkowo, w ziarnistym wzorze, w korze mózgowej, korze móżdżku i kilku starych filogenetycznie obszarach, głównie w neuronach. 
Szczególną rolę w procesie tłumienia wydzielania melatoniny odgrywają zwojowe komórki siatkówki (ang. intrinsically photosensitive retinal ganglion cells, iPRGc), zawierające melanopsynę. Komórki melanopsynowe, stanowiące zaledwie 1- 3% wszystkich komórek zwojowych siatkówki cechuje zdolność do recepcji bodźców świetlnych (podobnie jak główne receptory siatkówki, czyli czopki i pręciki), choć proces transdukcji sygnału związany jest z inną reakcją niż w klasycznych receptorach siatkówki. Szlak ten nazywany jest niewzrokową drogą odpowiedzi na światło (ang. non-visual photoreceptor system). Niewzrokowa odpowiedź na światło odpowiada za proces tłumienia syntezy melatoniny w szyszynce, a niedobór melatoniny w warunkach zwiększonej ekspozycji na światło zakłóca jak już wiecie szereg procesów fizjologicznych, w znacznym stopniu zależnych od tego hormonu.
Reasumując jeżeli mamy mutację genu Opn4, to droga światła za pomocą melanopsyny jako niewzrokowa odpowiedź na światło zaburza wydzielanie melatoniny w szyszynce.
Ten stan można skorygować, jeśli oczywiście występuje problem z melatoniną o takim podłożu. Stymulując produkcję melatoniny czyli:
– stosując ekspozycję na czerwone światło ( świece, ognisko, okulary z filtrem),
– odpowiedni poziom B9, SAMe, B5
– suplementacja bezposrednia melatoniną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry