SZARE GENY

"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn"

Kocanka piaskowa – fitoterapia dróg żółciowych

Kocanka piaskowa – fitoterapia dróg żółciowych

Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) to roślina przeznaczona dla zdrowia wątroby, woreczka żółciowego i dróg żółciowych. Dobrze wpływa również na trawienie i pracę jelit. Dzięki olejkowi eterycznemu kwiaty kocanki pięknie pachną nawet po wysuszeniu, a pokruszone i umieszczone w materiałowym woreczku w szafie na ubrania lub w szafkach kuchennych pomogą odstraszyć mole. Nazwa rodzajowa Helichrysum nawiązuje do charakterystycznego koloru kwiatów tej rośliny i powstała z połączenia dwóch greckich słów: helios, czyli słońce, i chrysos, czyli złoto.

Kocanka rozprzestrzeniła się w Europie i na Syberii i jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w Rosji. Nazywano ją tam dawniej zielem nieśmiertelności. Rosyjskie legendy głoszą, że ten, kto odnajdzie kocankę z niebieskimi kwiatami, będzie żył wiecznie. Kocanka znana była także starożytnym Rzymianom, którzy jako pierwsi docenili jej zapach i odkryli, że skutecznie odpędza mole. W medycynie ludowej roślina ta obecna jest od czasów średniowiecza i stosowana była dawniej na wszelkie choroby wątroby i dróg żółciowych.
DZIAŁANIE
💪Pozytywnie wpływa na wątrobę i woreczek żółciowy – wzmaga produkcję i wydzielanie żółci
💪Wspomaga odtruwanie wątroby
💪Dba o prawidłowe funkcjonowanie dróg żółciowych, rozkurcza je i ułatwia przepływ żółci
💪Stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych
💪Poprawia trawienie
💪Podnosi apetyt
💪Wspiera pracę jelit i wspomaga ich oczyszczanie
💪Pozytywnie wpływa na kondycję skóry
Za powyższe właściwości odpowiadają liczne związki bioaktywne znajdujące się w kwiatach kocanki. Należą do nich flawonoidy (chalkony, naryngenina, kemferol, apigenina, luteolina i kwercetyna), kwasy fenolowe, garbniki, fitosterole, hydroksykumaryny, triterpeny, ftalidy i olejek eteryczny.
Kocanka herbata:

Napar🍵
1 łyżkę suszonych kwiatów kocanki zalać 1 szklanką wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Odcedzić. Spożywać 2-4 razy dziennie przed posiłkami po pół szklanki.
Napar można przygotować na bazie gorącego mleka z miodem.

Wyciąg olejowy🥃
50 g suszonych kwiatów kocanki zalać 250 ml wysokiej jakości oleju nierafinowanego (np. olej lniany, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki lub z awokado). Odstawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu wymieszać, a na koniec przecedzić. Wyciąg zażywać po 1 łyżce rano na czczo przez okres 1 tygodnia. Kurację można powtórzyć po upływie 3 miesięcy.

Nalewka🍸
50 g suszonych kwiatów kocanki zalać 250 ml alkoholu wysokoprocentowego. Zamknąć naczynie i odstawić na 1-2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsnąć. Na koniec przefiltrować. Zażywać po 5 ml (1 łyżeczka) 2-3 razy dziennie.
Zrodlo: magicznyogrod.pl
https://www.magicznyogrod.pl/kocanka_piaskowa_kwiat_dziko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry